Рейдерський “вхід” до заощаджень

 
 

Рейдерський “вхід” до заощаджень

Група “Приват” заробить ще $1 млрд, забравши банк у його акціонерівГрупа "Приват" знову вразила своєю здатністю отримувати вигоду, ламаючи при цьому всі ринкові принципи. Там, де інші українські бізнесмени зважають на закони і переходять на європейські норми ведення бізнесу, менеджери "Привату" продовжують займатися рейдерством, підкупивши чиновників.

13 лютого Приватбанк увійшов до складу акціонерів дрібного “Європейського банку розвитку і заощаджень” (ЄБРЗ). Примітно, що Приватбанк не купував акції у власників ЄБРЗ, а за сприяння чиновників Нацбанку отримав від них в управління понад 75 % ЄБРЗ, або просто — забрав банк у власників. Тобто, відбулася звичайна для “Привату” рейдерська операція. Мало того, що Приватбанку віддали ЄБРЗ для санації з подальшим перепродажем, так для цього Нацбанк ще перерахував “Привату” $ 40 млн своїх засобів. Тут не зайвим буде нагадати недавню санацію “Дніпроенерго”, на яку Донбасівська паливно-енергетична компанія зобов’язалася виділити понад 1 млрд грн, отримавши в обмін 26 % “Дніпроенерго” на суму 51 млн грн. Після того, як ДПЕК виділила частину коштів на модернізацію “Дніпроенерго” і погасила його заборгованості перед кредиторами, група “Приват”, купивши міноритарний пакет енергокомпанії, вирішила оскаржити санацію в суді. Тепер, заручившись підтримкою в Кабміні, “Приват” має намір забрати у ДПЕК її пакет.


Про те, що “Європейський банк розвитку і заощаджень” зазнає труднощів, стало відомо в грудні минулого року. Хоча ЄБРЗ і невеликий за українськими мірками банк, але у нього 27 відділень у Криму та Києві. Більшість його клієнтів пенсіонери і люди з середнім достатком. Після того, як Пенсійний фонд змінив правила роботи з банками і вирішив розірвати відносини з ЄБРЗ і ще з 7 банками, в пресі стали з’являтися повідомлення, що ЄБРЗ — ненадійний банк. Схвильовані пенсіонери стали звертатися у відділення банку з наміром достроково закрити свої рахунки і забрати депозити. Спочатку банк справно повертав людям гроші, але коли кількість таких запитів перевищила критичну цифру, у ЄБРЗ виникли проблеми з готівкою. Адже якщо врахувати, що банк підписує договір із клієнтом на прийом у нього депозиту на конкретний термін, він розраховує, що може видати ці гроші у вигляді кредиту іншому клієнтові і залишає “без діла” тільки незначну суму вільну до зняття. Лише, щоб покрити прогнозовані витрати. Якщо всі раптом достроково забирають депозити, то в такій ситуації будь-який банк просто збанкрутує. Депозити фізичних осіб в ЄБРЗ становлять понад половину всіх привернутих засобів. Пригадаємо історію, коли під час президентських виборів у 2004 році люди, злякавшись економічної нестабільності в країні, стали забирати свої гроші з банків, і українська банківська система трохи не зірвалася. Нацбанк був вимушений заборонити банкам повертати депозити і видав зі своїх золотовалютних резервів значні суми для підтримки десятків установ.


Коли ЄБРЗ піддався спланованій піар-атаці, його акціонери вимушені були прискорити переговори із західними інвесторами про продаж їм банку (хоча в банку і так збиралися це зробити). Президент банку Євгеній Корников домовився про продаж 51 % акцій на вигідних умовах британській інвестиційній компанії Sabre Capital Worldwide. Проте в Нацбанку відмовилися видати дозвіл британцям на купівлю ЄБРЗ. З аналогічним проханням до Нацбанку звернулася і одна з найбільших в Об’єднаних Арабських Еміратах фінансова група Dubai Financial Group. Тоді Нацбанк вирішив “дати добро” лише на отримання ЄБРЗ від нових інвесторів кредиту, який би зняв усі фінансові проблеми, але не дав ніяких гарантій, що потім цим інвесторам дозволять стати власниками ЄБРЗ. У ЄБРЗ розповідають, що Євгеній Корников умовив інвесторів із Еміратів на такі умови і навіть підписав із ними відповідний договір. Проте, коли він приїхав до Нацбанку візувати договір, чиновники “пояснили” йому, що продавати банк він буде іншим власникам. І навіть не продавати, а просто віддасть 75 % акцій представникам Приватбанку, нічого не отримавши натомість. Цинічним видається повідомлення, оприлюднене на сайті Нацбанку. У ньому мовиться про те, що регулятор, “захищаючи інтереси вкладників”, придумав “нову процедуру реструктуризації проблемних банків”. Тобто, спочатку дрібний банк приводять до “проблемного стану”, а потім його акціями доручають володіти Приватбанку.


Банкіри стверджують, що Приватбанк так легко домовився про те, щоб забрати собі ЄБРЗ, оскільки багато хто з його співробітників тісно спілкуються з чиновниками. “Приватбанк ухожий у коридори влади і може врегулювати конфліктні питання”,— відзначає В’ячеслав Юткін, голова наглядової ради банку НРБ. “У Приватбанку є багато керівників, які раніше працювали в Нацбанку і наразі дружать із чиновниками НБУ вищого рангу, користуючись зв’язками для вирішення ряду питань,— додає голова правління одного великого банку.— Оскільки Приватбанк шукав відповідний об’єкт поглинання, то хороший варіант запропонували саме йому”. Банкіри нагадують, що аналогічним чином у 2007 році Приватбанк забрав собі Український кредитний банк, який довгий час працював із обмеженнями Нацбанку після вбивства його голови правління Юрія Ляха. Тепер “Приват” перейменував Український кредитний банк в “Акцент-банк” і планує його продати разом із ЄБРЗ. Менеджер Приватбанку проговорився одному з видань, що акціонери поставили завдання продати обидва ці банки за $1 млрд. Міжнародне рейтингове агентство Fitch також не втомлюється нагадувати, що Приватбанк має хорошу підтримку в Нацбанку. Адже, займаючись “оздоровленням” ЄБРЗ, Приватбанк навіть не виділятиме на нього свої гроші. У Приватбанку вже повідомили, що Нацбанк виділяє їм 200 млн грн для того, щоб поліпшити ситуацію в ЄБРЗ.


Таким чином, “Приват” отримав те, про що інші банки не можуть і мріяти: за безцінь 2 банки. Після того, як поставлять туди свої технології (вони в Приватбанку хоч і не передові, але сучасні), вони будуть перепродувати їх іноземцям. У тому, що у “Привата” це вийде, сумніватися не доводиться. “Коли іноземний банк приходить у Нацбанк, то йому пропонують купити у когось банк, а не створювати новий. Враховуючи відносини регулятора з Приватбанком, у першу чергу інвесторів відправляють до цього банку”,— розповідає президент одного з російських банків. Таким чином “Приват” уже продав минулого року свій банк “Приватінвест” чехам і Морський транспортний банк — грекам. Поки що українські банкіри не виступають відкрито проти “Привату”, але навряд чи вони ще довго терпітимуть такі “особливі відносини” до нього з боку Нацбанку.

Віктор СЕРЕДА “Хрещатик”

http://www.kreschatic.kiev.ua/art/1203367441.html


Создан 21 фев 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником